Fotografia to nie tylko sztuka chwytania chwil, ale także fascynująca forma wyrażania siebie i poznawania otaczającego nas świata. Dlaczego warto wprowadzić dzieci w świat fotografii? Jak to zrobić, aby proces nauki był zarówno edukacyjny, jak i pełen radości?
Poznaj kalendarium historii fotografii! Część pierwsza: od powstania pierwszych organizmów jednokomórkowych do wynalezienia fotografii stereoskopowej.
Jakie są zalety założenia kółka fotograficznego w szkole? Jak je założyć i prowadzić? Pomysły na pierwsze tematy!
Poznaj osiem najciekawszych aparatów w historii fotografii. Jakim aparatem posługiwał się James Bond?
W tym zadaniu wykonasz obrazek w negatywie i pozytywie. W fotografii analogowej na negatywie jasne fragmenty zdjęcia są odwzorowane jako ciemne, a ciemne jako jasne. Wywołany pozytyw to obraz odwzorowujący rzeczywistość.
Nauka korzystania z nocnika to ważny etap w rozwoju każdego dziecka. Jest to czas, który może być zarówno ekscytujący, jak i stresujący zarówno dla maluchów, jak i ich rodziców. Aby uczynić ten proces bardziej przyjaznym i efektywnym, warto sięgnąć po narzędzia, które przyciągną uwagę dziecka i ułatwią zrozumienie nowych umiejętności. Jednym z takich narzędzi jest plakat dla dzieci uczących się korzystać z nocnika, przedstawiający zwierzęta siedzące na nocnikach.
Pierwsza zachowana fotografia Niépce’a przedstawia widok z okna jego pracowni – zabudowania, dach gołębnika i drzewo, gruszę. Na zachowanej do dziś fotografii z trudem można dostrzec szczegóły. Ułatwia to mocno skontrastowana reprodukcja, czyli kopia.
Podczas wykonywania zdjęcia promienie światła wpadają do obiektywu, przechodząc przez otwór przysłony, otwartą migawkę, aż trafiają na materiał światłoczuły (matrycę lub film fotograficzny) (1). Jeżeli twój aparat posiada tryb manualny, możesz decydować o tym, w jaki sposób promienie świetlne dojdą do matrycy (światłoczuła płytka w aparacie, na której rejestrowany jest obraz). Inaczej mówiąc, możesz ustawić ekspozycję.
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie sztuka i technologia współistnieją, prowadząc do powstania nowych koncepcji, takich jak promptografia. Jakie są różnice między fotografią, a promptografią?
Cyjanotypia to technika fotograficzna alternatywna, która została wynaleziona przez Sir Johna Herschela w 1842 roku. Cyjanotypię można stosować do tworzenia zdjęć, ale też do naświetlania różnych rzeczy, na przykład liści roślin. Jest to popularna metoda wśród artystów, którzy lubią eksperymentować z nietypowymi sposobami tworzenia obrazów.
Czy dzięki fotografii nasze dzieci mogą stać się bardziej uważne?
Warsztaty dla dzieci z książką "Fotografia dla dzieci"? Na tym wydarzeniu dzieci poznają hobby, które może okazać się zajęciem na całe życie...Fotografię!
Kiedy przypominamy sobie dzieciństwo, często w naszych głowach pojawiają się przeróżne obrazy: ilustracje z książek, obraz zawieszony u babci, stare zdjęcia w albumie, wzór na tapecie. W zależności od tego jak byliśmy wychowywani mieliśmy większą lub mniejszą styczność ze sztuką. Jedno jest pewne – sztuka i tak oddziaływała na każdego z nas.
Stwórz ramkę na zdjęcie z masy solnej. Postępuj według załączonych kroków i filmu. Przepis z ilustracjami znajdziesz także w książce Fotografia dla dzieci w rozdziale Zrób to sam.
Skąd wzięło się wydawnictwo dla dzieci Ogon? Dlaczego tak się nazywa? Jak powstawało i jakie ma cele?
Przeczytaj o kilku pomysłach jak możesz spędzić czas z książką Fotografia dla dzieci w zależności od Twojego nastroju.