Historia fotografii: Najciekawsze aparaty
Historia fotografii: Najciekawsze aparaty
  1. Vest – ukryty aparat

Aparat Vest opatentowano w 1886 roku. Był przeznaczony do wykonywania fotografii z ukrycia. Fotograf mógł schować aparat w kamizelce i przez otwór wystawić obiektyw. Żeby zrobić zdjęcie, musiał pociągnąć za sznurek schowany w kieszeni. Najbardziej znanym użytkownikiem aparatu Vest był Carl Stormer, który z ukrycia wykonał około 500 zdjęć ukazujących ludzi na ulicach XIX-wiecznego Oslo (stolica Norwegii). Zdjęcia są udostępnione w internecie przez Digitalt Museum.

  1. Royal Ruby

Aparat polowy reklamowany jako „król aparatów” trafił na rynek w 1902 roku. Jego budowa przypominała harmonijkę. Można było go składać i rozkładać i był bardzo lekki. Fotografowie z łatwością mogli go zabierać ze sobą na dalekie wyprawy. Dostępny był także model z drewna tekowego nazywany „tropikalnym”, który był odporny na upały.

  1. Scovilla

Aparaty przechodziły różne metamorfozy. Kształty niektórych z nich były naprawdę dziwne. Scovilla to aparat ukryty w „książkach”, wyprodukowany około 1892 roku. Jeżeli użytkownik szedł przez ulicę z trzema związanymi książkami, nie wzbudzał żadnych podejrzeń i mógł niezauważenie przenosić aparat z miejsca na miejsce. Żeby wykonać zdjęcie, musiał tylko rozpiąć pasek wokół książek i rozciągnąć mieszek (harmonijkę).

  1. Aparat Ticka

Ticka to aparat wyglądający jak zegarek kieszonkowy. Został wyprodukowany w 1906 roku. Mimo że miał kompaktowy kształt, pozwalał na wykonanie zdjęć całkiem dobrej jakości. Zdjęcia można było wywoływać w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. Sprzedawany był w ładnym opakowaniu i stanowił idealny prezent.

  1. Coronet Midget

Coronet został wyprodukowany w 1934 roku. Ponieważ aparat był wykonany z plastiku, jego koszt był niewielki. Był nieduży i dostępny w wielu różnych kolorach. Producenci szczycili się tym, że robi bardzo dobre zdjęcia, mimo że przypomina zabawkę.

  1. Minox

Mały i wąski aparat wyprodukowany w 1937 roku. Uważano go za aparat szpiegowski. Uwaga! Posługiwał się nim nawet sam James Bond.

  1. Pacemaker Speed Graphic

Aparat wyprodukowany w 1947 roku. Ulubiony aparat amerykańskich fotoreporterów. Posiadał wielką lampę, dlatego możliwe było fotografowanie nim scen w nocy. Wykonano nim zdjęcia, które zyskały uznanie na całym świecie.

  1. Rolleiflex

Lustrzanka dwuobiektywowa wyprodukowana w 1927 roku. Jej wyjątkowy kształt zawdzięczamy pomysłowi ustawienia pionowo dwóch obiektywów. Jeden obiektyw służył jako wizjer, a drugi do wykonywania fotografii.

Fragment książki "Fotografia dla dzieci", wyd. Ogon. Chcesz poznać inne zagadnienia związane z fotografią? kliknij tutaj

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl