- Vest – ukryty aparat
Aparat Vest opatentowano w 1886 roku. Był przeznaczony do wykonywania fotografii z ukrycia. Fotograf mógł schować aparat w kamizelce i przez otwór wystawić obiektyw. Żeby zrobić zdjęcie, musiał pociągnąć za sznurek schowany w kieszeni. Najbardziej znanym użytkownikiem aparatu Vest był Carl Stormer, który z ukrycia wykonał około 500 zdjęć ukazujących ludzi na ulicach XIX-wiecznego Oslo (stolica Norwegii). Zdjęcia są udostępnione w internecie przez Digitalt Museum.
- Royal Ruby
Aparat polowy reklamowany jako „król aparatów” trafił na rynek w 1902 roku. Jego budowa przypominała harmonijkę. Można było go składać i rozkładać i był bardzo lekki. Fotografowie z łatwością mogli go zabierać ze sobą na dalekie wyprawy. Dostępny był także model z drewna tekowego nazywany „tropikalnym”, który był odporny na upały.
- Scovilla
Aparaty przechodziły różne metamorfozy. Kształty niektórych z nich były naprawdę dziwne. Scovilla to aparat ukryty w „książkach”, wyprodukowany około 1892 roku. Jeżeli użytkownik szedł przez ulicę z trzema związanymi książkami, nie wzbudzał żadnych podejrzeń i mógł niezauważenie przenosić aparat z miejsca na miejsce. Żeby wykonać zdjęcie, musiał tylko rozpiąć pasek wokół książek i rozciągnąć mieszek (harmonijkę).
- Aparat Ticka
Ticka to aparat wyglądający jak zegarek kieszonkowy. Został wyprodukowany w 1906 roku. Mimo że miał kompaktowy kształt, pozwalał na wykonanie zdjęć całkiem dobrej jakości. Zdjęcia można było wywoływać w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. Sprzedawany był w ładnym opakowaniu i stanowił idealny prezent.
- Coronet Midget
Coronet został wyprodukowany w 1934 roku. Ponieważ aparat był wykonany z plastiku, jego koszt był niewielki. Był nieduży i dostępny w wielu różnych kolorach. Producenci szczycili się tym, że robi bardzo dobre zdjęcia, mimo że przypomina zabawkę.
- Minox
Mały i wąski aparat wyprodukowany w 1937 roku. Uważano go za aparat szpiegowski. Uwaga! Posługiwał się nim nawet sam James Bond.
- Pacemaker Speed Graphic
Aparat wyprodukowany w 1947 roku. Ulubiony aparat amerykańskich fotoreporterów. Posiadał wielką lampę, dlatego możliwe było fotografowanie nim scen w nocy. Wykonano nim zdjęcia, które zyskały uznanie na całym świecie.
- Rolleiflex
Lustrzanka dwuobiektywowa wyprodukowana w 1927 roku. Jej wyjątkowy kształt zawdzięczamy pomysłowi ustawienia pionowo dwóch obiektywów. Jeden obiektyw służył jako wizjer, a drugi do wykonywania fotografii.
Fragment książki "Fotografia dla dzieci", wyd. Ogon. Chcesz poznać inne zagadnienia związane z fotografią? kliknij tutaj